U organizaciji Srpskog kulturnog centra, 28. maja , obilježeno je 30 godina od početka rada Srpskog radija Modriča (SRM) na Dugoj Njivi. Bilo je to podsjećanje na značaj i ulogu ovog medija u informisanju u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata, naročito u danima kada je stvarana Republika Srpska.
Skupu su prisustvovali osnivači i prvi radnici tadašnjeg Radija: Vid Blagojević, Dragan Simić, Savo Gajić, Saša Savić i Nebojša Jovanović, veći broj radnika koji se u narednim godina priključio ovoj ekipi, ali i saradnici Srpskog radija Modriča i članovi Pres centra „Koridor“.
Ostoja Barašin, pukovnik u penziji i tadašnji šef Pres centra je ukazao na značaj odluke da se u vrijeme operacije „Koridor ’92“ osnuje pres centar u Modriči kao središtu zbivanja, u trenucima spajanja zapadnog i istočnog dijela RS. „Srpski radio Modriča je bio naša logistička podrška za slanje informacija sa prve linije, ali i za jačanje morala vojske i građana. Bio je naš svetionik, koji nam je osvjetljavao nepoznate puteve“, dodao je Barašin.
Dragan Pajić, direktor Radija Republike Srpske kao mladi vojnik 1992. godine bio je raspoređen u okolini Modriče. „Tada smo svi slušali Srpski radio Modriča i informacije koje je Radio prenosio bile su od velikog značaja za nas u tim kriznim situacijama. Stoga, smatram da je taj medij tada potpuno opravdao svoje postojanje“, zaključio je Pajić.
O tome kako je SRM dolazio do informacija i sa kolikim naporima je nastajao da iste blagovremeno plasira građanima govorili su Dragan Simić, tadašnji direktor i glavni i odgovorni urednik, Brane Božić, novinar iz Banja Luke i Vid Blagojević, tadašnji novinar SRM.
„Nadam se da će u istoriji novinarstva ovih prostora ostati zapisano da je Srpski radio Modriča, kao svjedok jednog nevremena, bio prvi u mnogo čemu, prije svega u nastojanju da u što kraćem roku prenese provjerene informacije do svojih slušalaca“, dodao je Blagojević podsjetivši da je Radio počeo emitovanje svog programa 28. maja 1992. godine u 17 časova sa Duge Njive, jer je u tom trenutku Modriča bila pod okupacijom. SRM prestao je sa radom 31. decembra 2001. godine.
Načelnik Jovica Radulović je istakao da istoriju radija u Modriči nastavlja Studio Modriča Radija Republike Srpske, te da za naredni period stoji obaveza obezbjeđivanja vlastite frekvencije za ovaj lokalni medij.
Tekst: Radio Modriča