Сточарска производња je доживјела највећи раст послије рата. Са организованим откупом млијека порасла је заинтересованост пољопривредних произвођача за ову врсту производње гдје је и локална заједница кроз регресирање камата за набавку квалитетних стеоних грла стимулисала ову грану пољопривредне производње.

На подручју општине Модрича сточарска производња је организована у неколико респектабилних фарми и то: двије фарме са преко 50 музних грла, 10 фарми са 15-20 музних грла и 27 фарми са 5-10 музних грла. Овај број фарми није занемарив с обзиром да се током ратних дејстава у потпуности уништио сточни фонд посебно крупна стока.

stocarstvo1

У побољшању расног састава и повећању броја музних грла локална заједница је отишла корак даље па је у сарадњи са Агенцијом за узгој и селекцију у сточарству Подручна јединица Добој, Агенцијом за пружање стручних услуга у пољопривреди, Подручна јединица Добој, Ветеринарском станицом Модрича и Удружењем пољопривредних произвођача „Модричка поља“ покренула пројекат „Стварање квалитетног приплодног подмлатка“ кроз финансирање набавке квалитетних сјемена за осјемењавање из топ „100“.

Кроз општинске подстицаје стимулише се узгој квалитетно приплодних јуница, као и тов јунади. Сваке године на подручју општине Модрича утови се око 300 товних јунади са излазном тежином око 600 килограма и одгоји око 100 квалитетних јуница.

Нешто лошија ситуација је у свињогојству јер немамо прерађивачке капацитете који би откупили већи број товних свиња. Код ове производње имамо осцилације у броју и категорији свиња што овиси од понуде и потражње на тржишту. Међутим, да би се заштитила ова производња кроз општинске подстицаје стимулише се тов свиња и држање приплодних крмача, са најмање два прашења.

stocarstvo2

Да би се подигао ниво производње, задовољили услови држања животиња Општина стимулише и изградњу нових објеката за држање животиња.