Stočarska proizvodnja je doživjela najveći rast poslije rata. Sa organizovanim otkupom mlijeka porasla je zainteresovanost poljoprivrednih proizvođača za ovu vrstu proizvodnje gdje je i lokalna zajednica kroz regresiranje kamata za nabavku kvalitetnih steonih grla stimulisala ovu granu poljoprivredne proizvodnje.

Na području opštine Modriča stočarska proizvodnja je organizovana u nekoliko respektabilnih farmi i to: dvije farme sa preko 50 muznih grla, 10 farmi sa 15-20 muznih grla i 27 farmi sa 5-10 muznih grla. Ovaj broj farmi nije zanemariv s obzirom da se tokom ratnih dejstava u potpunosti uništio stočni fond posebno krupna stoka.

stocarstvo1

U poboljšanju rasnog sastava i povećanju broja muznih grla lokalna zajednica je otišla korak dalje pa je u saradnji sa Agencijom za uzgoj i selekciju u stočarstvu Područna jedinica Doboj, Agencijom za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, Područna jedinica Doboj, Veterinarskom stanicom Modriča i Udruženjem poljoprivrednih proizvođača „Modrička polja“ pokrenula projekat „Stvaranje kvalitetnog priplodnog podmlatka“ kroz finansiranje nabavke kvalitetnih sjemena za osjemenjavanje iz top „100“.

Kroz opštinske podsticaje stimuliše se uzgoj kvalitetno priplodnih junica, kao i tov junadi. Svake godine na području opštine Modriča utovi se oko 300 tovnih junadi sa izlaznom težinom oko 600 kilograma i odgoji oko 100 kvalitetnih junica.

Nešto lošija situacija je u svinjogojstvu jer nemamo prerađivačke kapacitete koji bi otkupili veći broj tovnih svinja. Kod ove proizvodnje imamo oscilacije u broju i kategoriji svinja što ovisi od ponude i potražnje na tržištu. Međutim, da bi se zaštitila ova proizvodnja kroz opštinske podsticaje stimuliše se tov svinja i držanje priplodnih krmača, sa najmanje dva prašenja.

stocarstvo2

Da bi se podigao nivo proizvodnje, zadovoljili uslovi držanja životinja Opština stimuliše i izgradnju novih objekata za držanje životinja.