„Principi dobre pčelarske prakse kao trend u EU“ bila je tema predavanja koje je za modričke pčelare, u subotu, 27. maja održao profesor dr Gorjan Mirjanić sa banjalučkog Poljoprivrednog fakulteta. Govorio je u tehnologiji pčelaranja, čuvanju meda, korišćenju satne osnove,  etiketiranju meda, izlazasku na tržište i promotivnim metodama.

„To su uglavnom sve dobro poznate metode za naše pčelare, ali često se desi da pčelari preskoče određene korake. Stoga ih podsjetimo da isprave greške i vrate se starim principima što će doprinjeti i očuvanju pčela“, rekao je prof. dr Mirjanić. Aktuelnu godinu za pčelare ocijenio je kao ispodprosječnu zbog nepovoljnih vremenskih uslova, temperaturnih oscilacija i obilja kiše, zbog čega su pčelari bili prinuđeni da prihranjuju pčele. Ipak, izrazio je nadu da će se u nerednih mjesec i po do dva sa cvjetanjem lipe i kestena stanje značajno popraviti.

Organizator predavanja bilo je Udruženje pčelara „Bagrem“ Modriča, koje broji 98 članova i raspolaže sa 4.660 pčelinjih društava. Predsjednik Udruženja Jovo Mišić je potvrdio da se modrički pčelari takođe nose sa još jednom teškom godinom koju su prouzrokovali kiša i niske temperature u vrijeme cvijetne paše, ali da se proizvođači meda nadaju da će se stanje popraviti u narednom periodu.

Stručno predavanje za pčelare i druženje u Modriči održava se svake godine zadnje subote u maju, čime se ujedno obilježava 20. maj, Svjetski dan pčela.