Svečano i dostajanstveno, onako kako dolikuje liku i djelu srpskog svetitelja i prosvetitelja Svetog Save, sinoć je u Plavoj sali Srpskog kulturnog centra održana 29. Svetosavska akademija.

Manifestaciji su prisustvovali načelnik opštine Jovica Radulović sa saradnicima, sveštenici Srpske pravoslavne crkve, brojni prosvjetni radnici, učenici i građani.

Akademija je počela Himnom Svetom Savi, nakon čega su časni oci  Srpske pravoslavne crkve osveštali slavski kolač. Svetosavku besjedu govorio je protonamjesnik Nenad Jeremić.

Dramski prikaz „Nebeske liturgije“, po tekstu Nikolaja Velimirovića, u režiji glumca Predraga Erletića izveli su Đokan Ilić, Luka Bojković i Marina Milošević, članovi Amaterske scene mladih i Slavko Stojić.

U ostalom muzičkom i kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupili su glumac Predrag Erletić, studentkinja Muzičke akademije Dragana Pebić, članica Književnog kluba „Mladost“ Jelena Todorović i horska sekcija OŠ „Sveti Sava“ i KUD „Modriča“.

Srpski kulturni centar u saradnji sa Srpskom pravoslavnom crkvom, školama i opštinom Modriča raspisao je konkurs za najbolje likovne i literarne radove na temu „Savovanje“, a dodijeljena su tri Svetosavka pera  i tri Svetosavske palete.

U kategoriji literarnih radova prva nagrada pripala je Jeleni Stanković iz OŠ „Sveti Sava“, druga Nikolini Stevanović iz OŠ „Sutjeska“, a treća Nikolaju Mićanoviću iz OŠ „Sveti Sava“.

„Nagrada mi je veoma važna zato što sam ja svoje misli i svoje vjerovanje u Svetog Savu objasnila kroz pjesmu“, izjavila je Jelena Stanković.

Kada su u pitanju likovni radovi prvu nagradu osvojila je Nađa Ilić iz OŠ „Sveti Sava“, drugu Danijela Todorović iz OŠ „Sutjeska“, dok je treća nagrada pripala Violeti Ilić iz OŠ „Sutjeska“.

„Ovo je za mene jedan put prema Hristu. Svi smo mi Savina djeca. On je mnogo djela učinio za nas, a ovo je samo jedan dio naše zahvalnosti“, izjavila je Nađa Ilić.

„U mojoj kratkoj glumačkoj karijeri radio sam mnoge tekstove, ali ovo je prvi tekst koji sam osjetio. Ovaj tekst nas je opomenuo da se zapitamo kakvi smo, odakle dolazimo i zašto treba da budemo dobri ljudi. Ne zato što smo ljudi, nego zto što smo Srbi i zbog naših predaka, kao što je bio Sveti Sava“, rekao je Luka Bojković.

Načelnik Radulović se zahvalio svim učesnicima na izvođenju bogatog i sadržajnog programa, čestitao nagrađenima i čestitao slavu Svetog Savu.

„Večerašnja manifestacija je dokaz da nas Sveti Sava okuplja i sabire i daje nam priliku da živimo život svetosavaca, pravoslavaca. Hoću da vjerujem da su generacije školaraca naučile iz žitija Svetog Save kako i na koji način treba jedan pravoslavni hrišćanin da živi kako bi bili dostojni naziva svetosavaca“, istakao je načelnik.

Organizatori Akademije su Srpska pravoslavna crkva, Srpski kulturni centar i opština Modriča.

„Nakon tri godine pauze, zbog pandemije virusa korona večeras je ponovo vraćeno Svetosavlje u Srpski kulturni centar. Prepuna Plava sala i aplauzi su dokaz da su bili zadovoljni Akademijom“, rekao je Slavko Stojić jedan od organiztora i učesnik programa.