Начелник општине Јовица Радуловић, потписао је данас, 29. фебруара уговоре са представницима пословних субјеката са подручја општине Модрича пријављеним за додјелу новчаних подстицаја, за подршку за новооснована привредна друштва и предузетнике.
Јавни позив је објављен у децембру мјесецу прошле године, а укупна средства која се додјељивала овим Јавним позивом су износила 60.000,00 КМ, а обезбијеђена су из буџета Општине Модрича. Укупно су пристигле 22 пријаве, а све су испуњавале опште услове наведене у јавном позиву, након чега је Комисија са оцјену и рангирање бодовала исте, те сачинила ранг листу. Шест пријава није освојило минималан број бодова који је био потребан да би се инвестиција подржала, тако да је уговоре потписало 16 привредних субјеката и предузетника у укупном износу од 52.000,00 КМ.
Ово је трећи Јавни позив за додјелу новчаних средстава за подршку сектору малих и средњих предузећа и предузетника. У претходна два, 2021. и 2022. подржано је укупно 35 апликаната, у износу од 206.027 КМ.
„Средства за подршку су обезбијеђена из властитог буџета општине Модрича. Ове године смо опдлучили подржати самосталне предузетнике који први пут покрећу дјелатност. Велики број пријава радује, јер привредна иницијатива самосталних предузетника на подручју општине Модрича не само да није замрла, него је веома активна. Наставићемо са овом праксом, јер на овај начин настојимо да дио буџета вратимо у привредну активност. Увјерен сам да ће ови људи озбиљно радити свој посао, а посебна важност је и велики број новозапослених“, истакао је начелник.
„Ми се бавимо првенствено прерадом воћа и поврћа. Планирамо да вршимо откуп како са општине Модрича, а ако се бизнис буде проширивао можда и са регије и цијеле Републике Српске. Средства ће нам веома значити због улагања у инфраструктуру, јер нам је то неопходно како би остварили комуникацију између производних објеката и на тај начин олакшали производњу“, рекао је Александар Тешић, директор ОПЗ „Завичај“.
„Ради се о генерацији ђака и дјеце који су изнад „Z“ генерације, која се зове Алфа генерација. У питању је информатичка едукација дјеце од шест до 16 година. Приближавамо дјеци логичко и програмерско размишљање, да га лакше разумију и примјењују у даљем школовању. Додијељена средства ће нам омогућити набавку додатне опреме“, рекла је Сања Симић, „Алфа генерација“.