Изложба радова урбанистичко-архитектонских пројеката Спортско-рекреативног центра Ријечани Горњи, отворена је данас, 30. марта, у Кино сали Српског културног центра, а трајаће до 3. априла 2022. године. Организатор активности је Кабинет начелника општине и Одјељење за просторно уређење, стамбено-комуналне послове и екологију, у сарадњи са Српским културним центром и Туристичком организацијом.
Отварању су присуствовали начелник општине Јовица Радуловић са сарадницима, студенти Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета у пратњи проф.др Малине Чворо, представници грађевинских фирми, архитекте, представници Удружења пензионера, спортских колектива и грађани.
У септембру прошле године потписан је Споразум о научној, стручној и пословној сарадњи између општине Модрича и Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета Универзитета у Бања Луци. Сарадња је покренута на основу иницијативе за оснивање Парка природе „Дуга Њива“. Договoрено је да студенти који похађају овај факултет дођу на простор Спортско-рекреативног центра у Ријечанима, гдје ће израдити идејно рјешење, како би Центар добио мјесто које заслужује на туристичкој мапи, као и комлетан простор Дуге Њиве и Требаве. Главни разлог дугогодишњег неулагања у простор Центра су неријешени имовинско-правни послови.
Професори и 25 студената факултета, посјетили су у октобру прошле године Модричу, како би извршили припрему за израду идејног рјешења. Договорено је да се изради десет рјешења, а три најбоља биће награђена од стране општине Модрича. Уређењем Центра задовољили би се интереси свих грађана, почев од дјеце, дјеце са посебним потребама, спортиста, пензионера, привредника и осталих грађана.
Студенти, заједно са њиховим професорима успјешно су реализовали задатак и израдили десет идејних рјешења, са различитим погледима како би Центар требао изгледати у будућности, уважавајући информације које су добили приликом посјете, а тичу се историјског и природно-географског карактера.
Упућен је позив одборницима, ученицима завршних разреда средње школе, као и свим заинтересованим грађанима, да дођу, погледају радове, те дају своја мишљења, приједлоге и сугестије. Своја мишљења могу послати на e-mail: info@modrica.ba, до 30. априла или FB Radio Modriča, гдје ће бити постављене фотографије радова. Циљ је да се шира јавност укључи у проналажење најбољег рјешења, за добробит свих грађана локалне заједнице. Након поменутих активности извршиће се анализа пристиглих коментара, сагледати мишљење стручне комисије, те по свим параметрима изабрати најбоље идејно рјешење.
„Око 15 седмица вриједно смо радили, како би израдили што боља рјешења. Нисмо радили због награде. Укључили смо се у пројекат због ентузијазма и поштовања према нашој околини“, изјавио је студент Иван Бојанић.
„Захвални смо на гостопримству које смо осјетили у Модричи. Студенти су имали прилику да обиђу значајне дестинације за Републику Српску, а то је простор Дуге Њиве, те природни капацитет Требаве. Студенти су били вриједни и очекивано одговорили на задату тему. У задатак су требали уврстити значај простора Ријечана за локалну заједницу, али и ширу околину. Рјешења потенцирају кориштење простора из перспективе дјеце и њихових потреба“, рекла је госпођа Чворо.
„Данашња поставка показује да Општинска управа прави искорак у реализацији и презентацији пројеката на којима свакодневно радимо. Упоредо са овим пројектом, покренут је пројекат заштите Дуге Њиве, као заштићеног добра. Спортско-рекреативни центар би био сједиште заштићеног добра. Настојаћемо да заједно са јавности и стручњацима из ове области изаберемо најбоље рјешење, те у наредном периоду покушамо изнаћи средства да пројекат реализујемо. Вјерујем да ћемо у будућности имати обезбиједити донаторска средства, али да ће и шира јавност Републике Српске и БиХ препознати значај овог пројекта, а Модричу мапирати као центар туристичких дешавања ове регије“, истакао је начелник Радуловић.