Izložba radova urbanističko-arhitektonskih projekata Sportsko-rekreativnog centra Riječani Gornji, otvorena je danas, 30. marta, u Kino sali Srpskog kulturnog centra, a trajaće do 3. aprila 2022. godine. Organizator aktivnosti je Kabinet načelnika opštine i Odjeljenje za prostorno uređenje, stambeno-komunalne poslove i ekologiju, u saradnji sa Srpskim kulturnim centrom i Turističkom organizacijom.
Otvaranju su prisustvovali načelnik opštine Jovica Radulović sa saradnicima, studenti Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta u pratnji prof.dr Maline Čvoro, predstavnici građevinskih firmi, arhitekte, predstavnici Udruženja penzionera, sportskih kolektiva i građani.
U septembru prošle godine potpisan je Sporazum o naučnoj, stručnoj i poslovnoj saradnji između opštine Modriča i Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta Univerziteta u Banja Luci. Saradnja je pokrenuta na osnovu inicijative za osnivanje Parka prirode „Duga Njiva“. Dogovoreno je da studenti koji pohađaju ovaj fakultet dođu na prostor Sportsko-rekreativnog centra u Riječanima, gdje će izraditi idejno rješenje, kako bi Centar dobio mjesto koje zaslužuje na turističkoj mapi, kao i komletan prostor Duge Njive i Trebave. Glavni razlog dugogodišnjeg neulaganja u prostor Centra su neriješeni imovinsko-pravni poslovi.
Profesori i 25 studenata fakulteta, posjetili su u oktobru prošle godine Modriču, kako bi izvršili pripremu za izradu idejnog rješenja. Dogovoreno je da se izradi deset rješenja, a tri najbolja biće nagrađena od strane opštine Modriča. Uređenjem Centra zadovoljili bi se interesi svih građana, počev od djece, djece sa posebnim potrebama, sportista, penzionera, privrednika i ostalih građana.
Studenti, zajedno sa njihovim profesorima uspješno su realizovali zadatak i izradili deset idejnih rješenja, sa različitim pogledima kako bi Centar trebao izgledati u budućnosti, uvažavajući informacije koje su dobili prilikom posjete, a tiču se istorijskog i prirodno-geografskog karaktera.
Upućen je poziv odbornicima, učenicima završnih razreda srednje škole, kao i svim zainteresovanim građanima, da dođu, pogledaju radove, te daju svoja mišljenja, prijedloge i sugestije. Svoja mišljenja mogu poslati na e-mail: info@modrica.ba, do 30. aprila ili FB Radio Modriča, gdje će biti postavljene fotografije radova. Cilj je da se šira javnost uključi u pronalaženje najboljeg rješenja, za dobrobit svih građana lokalne zajednice. Nakon pomenutih aktivnosti izvršiće se analiza pristiglih komentara, sagledati mišljenje stručne komisije, te po svim parametrima izabrati najbolje idejno rješenje.
„Oko 15 sedmica vrijedno smo radili, kako bi izradili što bolja rješenja. Nismo radili zbog nagrade. Uključili smo se u projekat zbog entuzijazma i poštovanja prema našoj okolini“, izjavio je student Ivan Bojanić.
„Zahvalni smo na gostoprimstvu koje smo osjetili u Modriči. Studenti su imali priliku da obiđu značajne destinacije za Republiku Srpsku, a to je prostor Duge Njive, te prirodni kapacitet Trebave. Studenti su bili vrijedni i očekivano odgovorili na zadatu temu. U zadatak su trebali uvrstiti značaj prostora Riječana za lokalnu zajednicu, ali i širu okolinu. Rješenja potenciraju korištenje prostora iz perspektive djece i njihovih potreba“, rekla je gospođa Čvoro.
„Današnja postavka pokazuje da Opštinska uprava pravi iskorak u realizaciji i prezentaciji projekata na kojima svakodnevno radimo. Uporedo sa ovim projektom, pokrenut je projekat zaštite Duge Njive, kao zaštićenog dobra. Sportsko-rekreativni centar bi bio sjedište zaštićenog dobra. Nastojaćemo da zajedno sa javnosti i stručnjacima iz ove oblasti izaberemo najbolje rješenje, te u narednom periodu pokušamo iznaći sredstva da projekat realizujemo. Vjerujem da ćemo u budućnosti imati obezbijediti donatorska sredstva, ali da će i šira javnost Republike Srpske i BiH prepoznati značaj ovog projekta, a Modriču mapirati kao centar turističkih dešavanja ove regije“, istakao je načelnik Radulović.