Trideset sedma redovna sjednica Skupštine opštine Modriča, održana je danas, 15. novembra 2024. godine.  Odbornici SNSD-a i NPS-a, su napustili sjednicu  nakon iz razloga što smatraju da je  održavanje sjednice u starom sazivu nelegitimno, nakon čega su  predsjednik Skupštine i načelnik opštine dali obrazloženje da je održavanje današnje  sjednice potpuno legitimno.

„Zahvalio sam se odbornicima na podršci u protekle četiri godine, a i onima koji su činili opoziciju, jer njihova kritika nas je činila jačim i što je naš rad usmjeravalo da bude na dobrobit svih građana Modriče. Danas su odbornici SNSD i NPS napustili sjednicu, jer smatraju da ovaj saziv ne treba da održava sjednice posle izbora. Mi smo potpuno jasno primijenili zakon o lokalnoj samoupravi, mišljenje CIK-e koje je dostavljeno, Skupštine opštine Pale koja je juče održala sjednicu, a imali smo i sudsku praksu Ustavnog Suda Bih, koji potpuno jasno kaže da do izbora Skupštine u novom sazivu nije konstituisana nova vlast. Ovaj saziv Skupštine ima potpuni legitimitet da donosi odluke. Danas smo Skupštinu sazvali da bi ispoštovali budžetski kalendar Republike Srpske“, istakao je načelnik opštine Jovica Radulović.

U nastavku sjednice odbornici su razmatrali i usvojili Informaciju o stanju gudronske jame, požaru koji je izbio 14. avgusta i njegovim posljedicama, sa prijedlogom mjera. U skladu sa podacima navedenim u Informaciji Opštinski štab za vanredne situacije predložio je Skupštini usvajanje preventivnih mjera među kojima su da se iz budžeta opštine izdvoje dodatna sredstva za potrebe Teritorijalne vatrogasno spasilačke jedinice i Organizacione jedinice civilne zaštite, za nabavku lične i kolektivne zaštitne opreme i nabavku višenamjenskog terenskog vozila; da se uspostavi trajni nadzor u ulicama neposredno uz Gudronsku jamu i na lokalitetu obodnog kanala od strane Odjeljenja za inspekcijske poslove i komunalnu policiju; da se dva puta godišnje vrše mjerenja kvaliteta vazduha i vode u blizini lokaliteta; zatim da se pismenim  putem od Rafinerije ulja Modriča traži „krčenje“ ovog lokaliteta od niskog  rastinja, trave i korova i redovno održavanje navedenog lokaliteta; da se proširi makadamski put koji vodi sa istočne strane Gudronske jame i obodnog kanala,  kako bi se oko gudronske jame u potpunosti zatvorio prsten od čvrstog (negorivog) posipnog materijala i redovno održava lokalitet na kojem je  izvršeno zatrpavanje; zatim da se preduzimu aktivnosti u vezi sa trajnim  zbrinjavanjem kiselog gudrona i remedijacijom navedenog lokaliteta i razmotriti  mogućnost izgradnje drenažnog kanala sa separatorom oko oboda Gudronske jame.

Odbornici su usvojili i Izveštaj o izvršenju budžeta opštine Modriča za prvih šest mjeseci tekuće godine. Budžet za 2024. planiran je u iznosu od 16.723.000 KM, a ostvareni budžetski deficit za prvu polovinu godine je 977.400 KM. Uz ostvarene pozitivne efekte iz finansiranja u iznosu od 559.450 KM, na kraju izveštajnog perioda daje negativnu razliku u finansiranju u iznosu od -418.000 KM. Takođe je usvojen i Nacrt rebalansa budžeta u kom se navodi da se budžetski okvir povećava zbog povećanja sredstava koja se očekuju po osnovu poreza na lična primanja, indirektnih poreza prikupljanih putem UIO, prihoda od pružanja javnih usluga, transfera od entiteta i primitaka po osnovu prodaje zemljišta. Na osnovu projekcije prihoda i povećanja budžetskih okvira došlo je do usklađivanja budžetskih sredstava i budžetskih izdataka  na višem nivou za iznos od 2.896.300 KM, tako da budžetski okvir sa 16.723.000 KM iznosi 19.619.400 KM. Rebalansom budžeta najviše sredstava planira se izdvoji za opšte javne usluge, zatim za socijalnu zaštitu, obrazovanje, stambene i zajedničke poslove, rekreaciju, kulturu i religiju, dok se za ostale oblasti planiraju manji iznosi.

Kada je u pitanju budžet opštine Modriča za 2025. godinu on je planiran u iznosu od 23.246.300 KM od čega su poreski prihodi planirani u iznosu od 12.940.000 KM, neporeski u iznosu od 7.568.500 KM, dok su transferi planirani u iznosu od 1.837.300 KM.

Pred odbornicima su se takođe našli i Prijedlog odluke o uspostavljanju saradnje opštine Modriča i opštine Varvarin u Srbiji, Prijedlog Odluke o davanju mišljenja o promjeni granice između katastarskih opština Modriča i Tarevci, Zahtjev za davanje saglasnosti na zone sanitarene zaštite izvorišta „Vukosavlje“ opština Vukosavlje i Zahtjev FK „Alfa Modriča“ za regulisanje korišćenja fudbalskog stadiona.